PORADY

Porady > Oprogramowanie > Systemy operacyjne > Wymiana płyty głównej bez reinstalacji Windows XP

Wymiana płyty głównej bez reinstalacji Windows XP

Czy wymiana płyty głównej = reinstalacja systemu?

Stara płyta uległa uszkodzeniu. A może okazyjnie dostaliśmy z piwnicy kolegi nieco lepszą płytę główną? Niby ten sam chipset i niewielka różnica w konfiguracji, jednak próba uruchomienia systemu Windows XP lub nowszego kończy się komunikatem "bład podczas odczytu z dysku" zaraz po procedurach startowych BIOSu nowej płyty. Tymczasem, tak naprawdę nie ma żadnego błędu.

Łatwo się o tym przekonać chociażby uruchamiając konsolę odzyskiwania systemu Windows XP uruchamianą z poziomu płyty instalacyjnej. Okazuje się, że bez problemu widzimy zawartość dysku. To właśnie jedno z zabezpieczeń przed kopiowaniem systemu - z jednej strony słuszne, lecz w pewnych sytuacjach uciążliwe.

Co w takim przypadku robić, gdy reinstalacja systemu z logicznego punktu widzenia nie jest niezbędna, a zależy nam na pozostawieniu systemu oraz wymianie płyty?

Nic na szybko
Okazuje się, że ani opcja naprawy MBR (fixmbr) ani sektora rozruchowego (fixboot) z poziomu konsoli odzyskiwania nie przynoszą efektów. Czy problem lezy gdzieś głebiej? Podczas procedury instalacyjnej, program zaproponuje nam naprawę istniejącej wersji systemu. Jednak i ta operacja absolutnie niczego nie zmieni. Co zatem nalezy uczynić?
Jeśli stara płyta główna jest sprawna lub jeżeli tworzylismy kopie zapasowe obrazów partycji - jest pewna szansa.

Najpierw obraz
Jeśli nie posiadamy programu do tworzenia obrazów partycji - w pierwszej kolejności musimy w takowy się zaopatrzyć. Godnym polecenia jest Ghost firmy Symantec (www.symantec.com). Przy jego udziale tworzymy - pracując na starej płycie głównej - obraz partycji systemowej i zapisujemy na innej (najlepiej FAT32) lub innym nośniku. Nie może to być jednak kopia bit w bit całego dysku. Warto też przygotować dyskietkę startową z programem do backapu, która pomoże w przywracaniu pierwotnego stanu partycji.

Instalujemy
Następnie podmieniamy kręgosłup komputera. nie warto od razu podłączać wszystkich urządzeń - wystarczy jedna kość pamięci, procesor, klawiatura i karta graficzna. Dalej, dbamy o to, aby BIOS rozpoczął przeszukiwanie napędów startowych od stacji, w której umieszczamy krążek instalacyjny systemu operacyjnego. Od wersji XP środowiska z Redmond instalator posiada opcję formatowania partycji. Jest to istotna właściwość znacznie ułatwiająca pracę i nie wymagająca posiadania dodatkowych programów. Podczas instalacji należy zwrócić uwagę, aby przejść do procesu ponownej instalacji, nie zaś naprawy znajdującej się kopii na dysku. Kolejnym etapem będzie usunięcie partycji systemowej i stworzenie nowej, a następnie sformatowanie jej. Nie jest tu aż tak istotny wybór systemu plików czy opcje instalacyjne, gdyż podczas przywracania kopii i tak wszystko zostanie nadpisane wraz ze systemem zapisu informacji na dysku (FAT/NTFS).
Tuż po pierwszym restarcie w trakcie procedury instalacyjnej należy ponownie zatroszczyć się o ustawienia BIOSu i zmienić sekwencję napędów bootujących tak, aby w pierwszej kolejności system poszukiwany był na twardym dysku.
Kończymy spokojnie cały proces instalacji. Jeśli wcześniej nie utworzyliśmy dyskietki startowej z programem do odtwarzania zawartości partycji z wcześniej utworzonego obrazu, możemy go teraz zainstalować.

Wracamy na stare śmiecie
Ostatnim krokiem jest przywrócenie zawartości dysku z wcześniej sporządzonego obrazu. W zależności od wybranej metody, albo staramy się o start systemu z przygotowanej dyskietki, lub korzystamy z zainstalowanego programu, potwierdzając nadpisanie partycji systemowej.

Po tej operacji system powinien wystartować już bez problemów. W razie konieczności warto skorzystać z trybu awaryjnego i opróżnić listę menedżera urządzeń. Po uruchomieniu zaskoczyć nas może, że system na nowo wykrywa absolutnie wszystkie urządzenia zainstalowane w komputerze. Operacja może zająć chwilę czasu, lecz nie powinna prowadzić do błędów czy konfliktów. Pamiętajmy, że wszystkie pliki najczęściej znajdą się w katalogu SYSTEM32 i SYSTEM32/DRIVERS katalogu systemu Windows. Nie ma potrzeby szukania dyskietek instalacyjnych urządzeń (wyjątek mogą stanowić nowe urządzenia na płycie głównej). Dopiero teraz najlepiej zainstalować resztę kart i urządzeń na płycie głównej (oczywiście przy wyłączonym komputerze). Po ponownym starcie powinny być wykryte przez system. Warto po przeprowadzeniu wyszukiwania i instalacji nowego sprzętu zaznaczyć w Menedżerze Urządzeń opcję "Widok | Pokaż ukryte urządzenia" a następnie usunąć wszystkie, które powtarzają się na liście, a są wyświetlone z przygaszoną ikonką a także wszystkie takie pozycje z gałęzi "Urządzenia systemowe".

Przedstawione tu rozwiązanie nie jest zalecane, gdyż w pewnych sytuacjach może powodować niestabilności w działaniu systemu lub jego nieznaczne spowolnienie. Wybawia jednak w sytuacji, gdy nie mamy czasu na ponowną instalację i konfigurację setek programów mozolnie dostrajanych do naszych potrzeb przez wiele lat.

Nalezy pamiętać, że nie powinno takiej operacji przeprowadzać się dla płyt głównych opartych o zupełnie różne chipsety!

Gdy coś pójdzie nie tak
Może się zdarzyć, że operacja nie przyniosła pożądanego rezultatu i nie można uruchomić systemu na nowej płycie. Nie należy jednak panikować - wszak kopia zapasowa w dalszym ciągu istnieje. Wystarczy tylko podłączyć starą płytę główną i ponownie odtworzyć partycję ze sporządzonego wcześniej obrazu.

Wszelkie przedstawione uwagi i porady przeznaczone są wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników komputera! Za wszelkie szkody wynikłe ze zastosowania się do powyższego artykułu lub niewłaściwe wykonanie operacji, autor nie ponosi odpowiedzialności!

Informacje o poradzie
Powiązane linki:Wróć
[Komentarze] | Share Podziel się
Poradę czytano:32 492 razy
Ocena porady:
2,80 (66 oceniających)
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Uwaga! Wszystkie porady na tej stronie są mojego autorstwa i objęte są prawami autorskimi! Kopiowanie, publikowanie lub cytowanie całego tekstu bez wiedzy autora - ZABRONIONE! [Dowiedz się więcej o prawach autorskich]

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie
Helion.pl  
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.
Ładowanie...

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2018 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 22.09.2014 11:28
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw