PORADY

Porady > Oprogramowanie > Systemy operacyjne > Potęga klawisza [SHIFT]

Potęga klawisza [SHIFT]

Czy wiedzieliście, że pisząc dowolny tekst, jeśli naciśnie się klawisz [Shift] i literę, to ta litera będzie napisana duża?! Rewelacja, no nie?!

To oczywiście żart, choć jest to jedna z nielicznych, ale podstawowa funkcja tego klawisza. Tak naprawdę w Windows klawisz ten ma jeszcze jedno specyficzne znaczenie: pomijanie. Oto kilka możliwości i sytuacji, w których stosowanie klawisza [Shift] jest bardzo wygodne i praktyczne:

Start systemu... [Windows 9x]
Podczas ładowania się systemu Windows 9x wciskając klawisz [Shift] najlepiej jeszcze przed pojawieniem się komunikatu Ładowanie systemu Windows xx..., można wymusić uruchomienie systemu w trybie awaryjnym i to bez naciskania zbędnie klawisza [F8] i wybierania z menu funkcji Tryb Awaryjny.

Jeszcze się ładuje... [Windows 9x]
Jeśli już system zaczął się ładować (wyświetlił się ekran powitalny z logo) to przytrzymanie klawisza [Shift] powoduje pominięcie wszystkich programów z pliku autoexec.bat. Oczywiście dotyczy to tylko systemów Windows 9x, choć niekiedy (nie wiem od czego to jest uzależnione) ten trik nie działa.

Już jest Windows... [Windows wszystkie wersje]
W momencie kiedy już widzimy tapetę lub tło pulpitu, ale nie uruchomił się jeszcze Explorator (tzn. nie ma jeszcze paska zadań z Menu Start) to przytrzymanie klawisza [Shift], aż do momentu zakończenia uruchamiania się systemu, spowoduje pominięcie ładowania programów z grupy Autostart w Menu Start. Nie dotyczy to programów, które ładują się z poziomu rejestru.

Napędy optyczne [Windows wszystkie wersje]
Jeśli włożymy do stacji CD/DVD płytę, na której w katalogu głównym istnieje plik autorun.inf to system rozpocznie automatyczne przetwarzanie poleceń w nim zawartych (pod warunkiem, że załączona jest opcja "Automatycznego powiadamiania"). Najczęściej uruchamia się wtedy program instalacyjny. Jeśli nie chcemy, aby się uruchomił wystarczy przytrzymać nasz klawisz. W ten sposób pominiemy automatyczne uruchamianie.

Od razu na Wysypisko [Windows wszystkie wersje]
To zastosowanie jest chyba znane każdemu. Po prostu podczas usuwania plików przytrzymanie klawisza [Shift] powoduje trwałe usunięcie plików z pominięciem Kosza.

Szybszy restart [Windows 9x]
Większość aplikacji zaraz po zainstalowaniu wymaga zrestartowania systemu. Niestety niektóre restartują system w sposób analogiczny z naciśnięciem klawiszy [Ctrl]+[Alt]+[Delete]. Po takim restarcie na nowo inicjowane są pliki autoexec.bat i config.sys a także wczytywane są na nowo ustawienia BIOS'u. Tymczasem w większości wypadków wystarczy tylko zrestartowanie Windows'a. Aby tego dokonać należy wybrać z Menu Start polecenie Zamknij. W okienku dialogowym zaznaczamy opcję "Uruchom ponownie komputer" i przy wciśniętym klawiszu [Shift] klikamy przycisk "Tak". Zostanie zrestartowany tylko sam Windows.

W drugą stronę [Windows wszystkie wersje]
Klawisz [Shift] modyfikuje także działanie klawisza [Tab] zmieniając kierunek przeskakiwania na przeciwny. O ile klawiszem [Tab] możemy przechodzić cyklicznie do kolejnych elementów (tj. pola edycyjne, klawisze, suwaki i in. w zależności od aplikacji) to przytrzymując dodatkowo klawisz [Shift] możemy przechodzić do poprzednich elementów, a więc wstecz. Szczególnie przydatna ta kombinacja może okazać się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z zakładkami (np. przeglądarki internetowe) - przy użyciu kombinacji [Ctrl]+[Tab] przeskakujemy łatwo na kolejną zakładkę. Dodanie do tego klawisza [Shift] spowoduje przejście do poprzedniej zakladki.

Potęga Shift w Wordzie [MS Word]
W większości edytorów tekstowych (i nie tylko) klawisz [Shift] służy do zaznaczania. Oczywiście w połączeniu z klawiszem Ctrl można zaznaczać przy użyciu kursorów całe wyrazy, co wynika właściwie z samego klawisza [Ctrl]. Ale ciekawe efekty daje już np. kombinacja [Shift+Alt] - w ten sposób myszką zaznaczymy kwadrat tekstu na kartce! Nie ciągły tekst, ale ten, który znajduje się w narysowanym prostokącie. Ta kombinacja klawiszy ma jeszcze jedno zastosowanie - jeśli połączymy ją z klawiszami [strzałka w lewo] i [strzałka w prawo] możemy szybko zmieniać styl akapitu. Lecz chyba bardziej przydatne będzie połączenie kombinacji [Shift+Alt] z klawiszami [strzałka w górę] i [strzałka w dół] - w ten sposób bardzo szybko przeniesiemy akapit pod lub nad sąsiadujący. Czyż nie prostsze to od zaznaczania całego akapitu i przeciągania go?

A może znacie jeszcze jakieś zastosowania klawisza [Shift]? Piszcie!

Informacje o poradzie
Powiązane linki:Wróć
[Komentarze] | Share Podziel się
Poradę czytano:8 362 razy
Ocena porady:
5,12 (42 oceniających)
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Uwaga! Wszystkie porady na tej stronie są mojego autorstwa i objęte są prawami autorskimi! Kopiowanie, publikowanie lub cytowanie całego tekstu bez wiedzy autora - ZABRONIONE! [Dowiedz się więcej o prawach autorskich]

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie
Helion.pl  
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.
Ładowanie...

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2018 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 22.09.2014 11:28
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw