PORADY

Porady > Oprogramowanie > Systemy operacyjne > Wybór sys. oper. pomiędzy DOS a Windows 9x podczas ładowania systemu

Wybór sys. oper. pomiędzy DOS a Windows 9x podczas ładowania systemu

Jeżeli często korzystamy z trybu "Tylko wiersz poleceń" w jaki możemy wejść przytrzymując klawisz F8 przy starcie systemu operacyjnego to jest to dość skomplikowane. Dodatkowo nie instalowane są sterowniki trybu MS-DOS. Aby temu zaradzić trzeba tylko nieco zmienić zawartość pliku CONFIG.SYS. A oto przepis, jak stworzyć menu, w którym będzie można dokonać wyboru między systemem Windows 9x a trybem MS-DOS:

 1. Za pomocą np. Notatnika otwieramy plik CONFIG.SYS znajdujący się w głównym katalogu dysku startowego, upewniając się wcześniej, że nie jest zabezpieczony przed zapisem (tryb tylko-do-odczytu);
 2. Jeżeli na początku pliku nie ma tekstu postaci [MENU] to musimy stworzyć nowe menu.
  Bardziej szczegółowo o tworzeniu menu startowego i poleceniach, jakie można stosować w pliku CONFIG.SYS napisałem w tekście "Opis pliku CONFIG.SYS", który można pobrać z działu Download.
 3. Menu musi być umieszczone na samym początku pliku. Zaczyna się nagłówkiem [MENU] a poszczególne pozycje odpowiadają wpisom MENUITEM i SUBMENU.
 4. Nam wystarczą na początek tylko dwie pozycje: Windows i Dos. Aby stworzyć takie menu musimy wpisać poniższe wiersze do pliku CONFIG.SYS: [MENU] MENUITEM=DOS,DOS MENUITEM=WIN,WINDOWS Litery występujące po znaku równości to identyfikatory, a ciąg znaków po przecinku to opis jaki zobaczymy na ekranie.
 5. Dobrze byłoby też, gdyby komputer sam po pewnym czasie wybrał domyślną opcję (np. włączamy komputer, idziemy za potrzebą, przychodzimy a na ekranie widzimy uruchomionego Windowsa a nie czekające na wybór menu). Robimy to poprzez dodanie w kolejnej linii następującego wpisu: MENUDEFAULT=WIN,5
  Taki zapis oznacza, że komputer sam po 5 sek. wybierze opcję Windows. Można oczywiście zmienić identyfikator na DOS, ale chyba lepiej będzie zostawić tak jak jest.
  Można zrobić jeszcze jeden ciekawy efekt z tym wpisem. Kiedy jako czas, po którym zostanie automatycznie wybrana pozycja należałoby wpisać 0. Wtedy menu nie pokaże się w ogóle, chyba, że podczas uruchamiania systemu naciśniemy klawisz ESC (w tym samym momencie kiedy naciskaliśmy do tej pory F8).
 6. Teraz można stworzyć następną sekcję (analogia do plików INI). Polecenia zawarte w sekcji o nazwie COMMON będą wykonane zawsze, niezależnie od wyboru. My załadujemy tu sterownik pamięci rozszerzonej: [COMMON] DEVICE=C:\WINDOWS\HIMEM.SYS
 7. Następnie trzeba(!) stworzyć dwie sekcje o nazwach identycznych z identyfikatorami podanych w menu. Polecenia z tych sekcji będą wykonane w zależności od wyboru. Może to wyglądać następująco: [DOS] dos=single INCLUDE=WIN DEVICEHIGH=C:\PROGRA~1\DRIVERS\CD\SSCDROM.SYS /D:SSCD000 /V INSTALLHIGH=C:\WINDOWS\SMARTDRV.EXE A- C+ D+ 4096 [WIN] DEVICE=C:\WINDOWS\EMM386.EXE NOEMS Dość ważne jest zainstalowanie w DOS'ie pamięci podręcznej dysku za pomocą programu SMARTDV. To ponad kilkukrotnie przyspiesza pracę systemu w trybie DOS. Z kolei zapis DOS=SINGLE chroni nas, abyśmy nie załączyli systemu Windows z tryby MS-DOS.
 8. Po tych sekcjach można znowu wstawić sekcję COMMON. Doładujemy resztę sterowników potrzebnych do pracy w obu systemach: [COMMON] DOS=HIGH,UMB COUNTRY=048,852,C:\WINDOWS\COMMAND\COUNTRY.SYS DEVICEHIGH=C:\WINDOWS\COMMAND\DISPLAY.SYS CON=(EGA,,1)
 9. Teraz możemy zamknąć już plik CONFIG.SYS. Jednak te wpisy nie zablokują nam ładowania się systemu Windows. Aby tego dokonać należy zmodyfikować plik MSDOS.SYS odbezpieczając go uprzednio przed zapisem.
 10. W pliku tym należy odszukać wpis BootGUI w sekcji Options. Jeżeli takiego wpisu nie ma, to trzeba go utworzyć. Następnie wartość BootGUI ustalamy na 0. Od tej pory Interfejs Windows nie będzie się automatycznie ładował. [Options] BootGUI=0
 11. Można już teraz zamknąć plik. Ale aby po wybraniu Windows z menu system ten się uruchamiał trzeba zmodyfikować plik AUTOEXEC.BAT. Należy w nim dokonać takiego wpisu: Goto %CONFIG% :DOS lh c:\windows\command\mscdex /D:SSCD000 goto end :WIN win Goto end :end Tak zmodyfikowany plik AUTOEXEC.BAT będzie uruchamiał system Windows po wybraniu z menu Windows lub ładował sterownik CD-ROM'a po wybraniu opcji DOS. Wszystkie te wpisy najlepiej umieścić na końcu pliku AUTOEXEC.BAT.

I to już koniec. Od tej pory mamy możliwość wyboru pomiędzy trybem DOS a systemem WINDOWS.
Poniżej znajdują się przykładowe pliki po modyfikacji. Wszystkie powyższe modyfikacje będą działać tylko(!) w systemach Windows 95 i 98. Poszczególne ścieżki dostępu i nazwy plików mogą się różnić w zależności od konfiguracji komputera.

_CONFIG.SYS

_MSDOS.SYS

_AUTOEXEC.BAT
Informacje o poradzie
Powiązane linki:Wróć
[Komentarze] | Share Podziel się
Poradę czytano:6 302 razy
Ocena porady:
4,96 (23 oceniających)
(Kliknij właściwą gwiazdkę, by oddać głos)

Uwaga! Wszystkie porady na tej stronie są mojego autorstwa i objęte są prawami autorskimi! Kopiowanie, publikowanie lub cytowanie całego tekstu bez wiedzy autora - ZABRONIONE! [Dowiedz się więcej o prawach autorskich]

Strona istnieje od 25.01.2001
Ta strona używa plików Cookie
Helion.pl  
archive To tylko kopia strony wykonana przez robota internetowego! Aby wyświetlić aktualną zawartość przejdź do strony.
Ładowanie...

Optymalizowane dla przeglądarki Firefox
© Copyright 2001-2018 Dawid Najgiebauer. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja podstrony: 22.09.2014 11:28
Wszystkie czasy dla strefy czasowej: Europe/Warsaw